ایده‌هایی کم‌هزینه برای زیباتر کردن حیاط منزل

زیباسازی نمای بیرونی منزل شما می‌تواند نشان دهنده شخصیت شما باشد. راه‌های زیاد و ارزانی وجود دارد که شما می‌توانید به‌ وسیله آنها تغییر محسوسی در فضای خارجی آپارتمان خود بوجود آورید، بدون اینکه هزینه گزافی را پرداخت کنید. ساختن یک حیاط مدرن و زیبا هزینه‌های زیادی در پی‌ نخواهد داشت. در واقع داشتن باغچه‌های چشم نواز و گران قیمتی که درعکس‌های مجله‌ها می‌بینید امروزه به همت طراحان و با استفاده از گیاهانی که دردسترس‌ و با محیط زیست سازگار هستند، ممکن شده‌ است. معماران به‌دنبال این هستند که برای طراحی فضاهای باز از مصالح ارزان قیمت استفاده کنند که به نگهداری زیادی نیاز نداشته‌ باشند٬ همچنین از گیاهانی استفاده کنند که آب و مراقبت کمی بخواهند.

 

برای آنکه ایده‌های خاص و ارزان‌قیمت منحصر به خود را داشته‌ باشید٬ خلاقیت به خرج دهید

دکوراسیون حیاط منزل

در ابتدا٬ محیطی را تصورکنید که که می‌خواهید از آن استفاده کنید. آیا اندازه حیاطی که می‌خواهید در آن وقت بگذرانید، بزرگ است؟ آیا حیاط جلویی شما با حفاظ بسته شده‌ است؟ تصمیم بگیرید که از فضای حیاطتان می‌خواهید چه استفاده‌ای بکنید و چه کارکردی برای شما دارد. به این ترتیب برنامه‌ریزی برای فضاسازی راحت‌تر خواهد بود.

چند ایده‌ خلاقانه با قیمت مناسب برای شما جمع آوری شده تا با استفاده از آنها، حیاط مورد دلخواه و خاص خودتان را طراحی کنید.

با استفاده از موزاییک و چمن، کف حیاط طرح‌های هندسی ایجاد کنید

Geometric-Pathway-Design-1001boom

ایده‌ ارزان‌قیمتی که تاثیر زیادی روی ظاهر فضای شما دارد، استفاده از موزاییک و چمن به صورت ترکیبی‌ست. اگر در حیاطتان‌ فضای بدون‌ استفاده‌ای دارید و می‌خواهید آنرا زینت‌ ببخشید٬ از موزاییک‌های شکسته یا یازیافت شده‌ استفاده‌ کنید. گیاهان رونده‌‌ و گلهای‌ ناز بین این کاشی‌ها ترکیب رنگی زیبایی ایجاد خواهند کرد. همینطور استفاده‌ از مواد مختلف نیاز شما را به‌ هرکدام به تنهایی کمتر خواهد کرد و نیازی به تامین مصالح اضافی ندارید.

P1030482 - 2013-03-06 at 16-22-20-1001boom

گلهای‌ ناز همیشه سبز هستند و با گل‌های زردشان تلالو نورانی از خود منتشر می‌کنند‌. این گل‌ها نیاز به نگهداری‌ و آبیاری زیادی ندارند. گزینه بی‌نظیر دیگری که می‌توانید بین موزاییک‌ها استفاده کنید برگ لیمو است؛ که هم عطر خوبی دارد و هم زیباست. این گیاه به‌ آرامی رشد می‌کند به کمترین میزان نگهداری نیاز دارد٬ خوراکی است و اگر کسی به اشتباه پایش را روی آن بگذارد، عطر خوبی در فضای‌ اطراف منتشر می‌کند.

از دوستانتان قلمه گیاهان مختلف را بگیرید

گل‌ها و گیاهان زیادی هستند که می‌توانند با قلمه از گیاه دیگری رشد و نمو کنند. قبل از اینکه تصمیم به خرید گیاه، دانه‌گیاه یا پیازگلی بگیرید که می‌توانند هزینه زیادی برای شما داشته باشند؛ بهتر است از دوستانتان که گیاهان زیبایی دارند قلمه بگیرید. بعضی از گل‌ها و گیاهان‌ زیبا مثل اقاقیا یا گل‌های‌ کاکتوس با قلمه‌زدن به‌ خوبی رشد می‌کنند و حیاط ‌منزل شما را آراسته و زیبا می‌کنند.

outdoor-succulents-1001boom

یک گلدان زیبا به ‌ایده‌های ارزان‌قیمت خوداضافه کنید

اگر کمی به کشاورزی و باغبانی علاقه داشته باشید، یا اگر حیاطی داشته باشید که هر از گاهی به آن رسیدگی می‌کنید، پس احتمالا هر آنچه برای گل‌کاری و صیفی‌کتری نیاز هست را دارید و نیازی نیست که ابزارهای کشاورزی گران‌قیمت از فروشگاه‌های باغبانی بخرید. بعلاوه این که وسایلی مانند جعبه‌ها و بشکه‌های انواع نوشیدنی‌ها٬‌ لاستیک‌ اتومبیل و یا پالت‌های کهنه، می‌توانند جایگزین‌های جالبی برای گلدان‌ها به شمار روند. نکته قابل‌ توجه این که استفاده این‌ها در یک‌ فضا با ایجاد تغییر سطح منظره زیبایی را نیز تولید می‌کند.

maxresdefault-1001boom

اگر بین اثاثیه‌ کهنه‌ای که پیدا کرده‌اید، گلدان‌های گِلی قدیمی نیز وجود دارند و شما قصد دارید آنها را با آبرنگ رنگ‌آمیزی کنید، بهتر است از یک ساعت قبل از شروع کار آنها را در آب نگه‌ دارید.

14-boot-planter-1001boom

گیاها چندساله بکارید که عمر طولانی دارند

گیاهان چندساله٬ چندسال پیاپی رشد می‌کنند و گل‌ می‌دهند٬ در حالیکه گیاهان یک‌ساله تنها یک سال زنده هستند و در واقع فقط یک فصل زندگی می‌کنند. بهتر است که برای حفظ بودجه‌ خود از گیاهان چندساله استفاده‌ کنید. باغچه خود را با گیاهان چندساله آراسته کنید.

اگر گل‌های چندساله را به خوبی نمی‌شناسید، چند نمونه زیر می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند:

 • آلیوم
 • آستیله
 • گل میمون
 • گل شب‌بو
 • گل مخروطی
 • پنجه‌کانگورو
 • مریم‌گلی
 • ورونیکا

برای طراحی باغچه‌تان تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید یک باغچه با یک رنگ گل داشته‌ باشید یا ترکیبی از گل‌های رنگارنگ چندساله.

آلیوم

آلیوم

خریدن گیاهان چندساله شاید در ابتدا برای شما هزینه بیشتری داشته باشد٬‌ اما این هزینه برای چندسال پیاپی است و هم از نظر صرفه‌جویی بلندمدت به شما کمک می‌کند و هم داشتن آنها برای چندسال، منظره‌ای چشم‌نواز به شما هدیه می‌دهد.

از چمن استفاده کنید؛ ارزان‌ و همیشگی‌اند

استفاده از چمن به‌ باغچه شما شکلی مدرن و زیبا می‌دهد. درحالیکه بسیار زیبا هستند و نیاز به نگهداری زیادی نیاز ندارند٬ به بودجه مالی شما هم آسیبی نمی‌رسانند؛ اما به حیاط شما جلوه‌ای زیبا و مجلل می‌دهند. انواع چمنهایی که می‌توانید استفاده کنید عبارتند از:

 • چمن جو دو سر (blue oatgrass)
 • چمن نی‌زار پرمانند (Feather Reedgrass)
 • کتان (flax)
 • چمن چشمه‌ای (Fountaingrass)
 • چمن ساقه‌ای کوچک (Little Bluestem)
 • چمن معمولی (Zoysia)

چمن نی‌زار پرمانند

چمن نی‌زار پرمانند

چمن‌های خوشه‌ای را همراه با گیاهان چندساله بکارید تا باغچه‌ای زیبا درتمام طول سال داشته‌ باشید.

کتان (آبی‌ رنگ‌ها)

کتان (آبی‌ رنگ‌ها)

از سنگریزه‌ برای آراستن باغچه استفاده‌ کنید

سنگریزه‌ها بادوام٬‌ ارزان و بدون نیاز به نگهداری‌اند. از این سنگریزه‌ها در جاهایی استفاده کنید که گیاهان رشد نمی‌کنند و نباید در آن منطقه پا گذاشته‌ شود ولی نمی‌توانید زه‌کشی کنید؛ یا در جاهایی‌که می‌خواهید از نظر معماری فضایی مدرن پدید بیاورید.

natural-stone-with-slate-durham-600-1001boom

خلاقیت به خرج دهید و مصالحی دور از انتظار به باغچه‌ حیاط اضافه کنید

میله‌های استیل٬ چوب‌هایی با فرم خاص غیرقابل‌ استفاده٬ مس‌های قدیمی٬ اجزایی هستند که می‌توانند به‌عنوان بازیافت در باغچه شما استفاده شوند و به آن ترکیبی خاص و منحصربه‌فرد ببخشند. در به کارگیری این اشیا باید خلاقانه عمل کنید.

***

آیا شما هم ایده‌هایی دارید که به ساختن حیاط و باغچه خانه کمک کند و آن را با کمترین هزینه به بهتری شکل درآورد؟

 

نظر دهید

پاسخ دهید

مدوپد | فروشگاه محصولات سفارشی
Logo
Enable registration in settings - general