تاثیر رنگ اتاق بر خلق و خوی شما

رنگ اتاق‌های خانه شما انعکاسی از شخصیت شما است. با اینکه بسیاری از ما زمان زیادی را صرف انتخاب رنگ اتاق‌ها نمی‌کنیم، اما همین رنگ هر روز بر خلق‌وخو و تفکرات ما تاثیر می‌گذارد.

 

رنگ بر افراد با توجه به سن، جنسیت، سابقه خانوادگی و آب و هوا تاثیرات متفاوتی دارد. رنگ‌های خاص (و یا گروهی از رنگ‌ها) پاسخ‌های مشابهی در افراد ایجاد می‌کنند و تفاوت‌ها در اثر سایه‌ها و شدت رنگ ایجاد می‌شود. به همین دلیل انتخاب رنگ برای دکوراسیون باید بسیار هوشمندانه باشد.

room-color-psychology

برای انتخاب رنگ منزل خود به دنبال مد نباشید. مدها همیشه در حال رفت و آمد هستند. آنچه یک خانه را زیباتر می‌کند انتخاب رنگ‌هایی است که نشان‌دهنده شخصیت و سلیقه ساکنین آن خانه باشد. با این کار شما می‌توانید یک‌ ترکیب دلخواه با مخلوط کردن رنگ‌ها داشته باشید.

انتخاب‌ ترکیب‌های رنگ‌ ترسناک‌ترین گام برای مبتدی‌ها است. رنگ‌ها این قدرت را دارند که شکل و سایز اتاق و مبلمان را تغییر دهند. اگر اطلاعات اولیه‌ای درباره رنگ‌ها و تاثیر آنها داشته باشید، انتخاب رنگ برای اتاق‌ها کار مشکلی نیست. در این مطلب درباره رنگ اتاق‌ها و تاثیری که بر خلق شما می‌گذارند اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

انتخاب هوشمندانه

به خاطر داشته باشید هر رنگ ارزش روان‌شناختی مخصوص به خود را دارد. درباره احساسی که رنگ‌های خاصی ممکن است در وجودتان ایجاد کنند فکر کنید. رنگ‌ها توانایی ایجاد هر حسی از آرامش تا خشم را دارند. برای ایجاد‌ هارمونی و آرامش در خانه رنگ‌ها را هوشمندانه انتخاب کنید. برخی رنگ‌ها در اندازه‌های بزرگ ممکن است تاثیرات متضادی روی شما و افرادی که دوستشان دارید داشته باشند.

درصدد ایجاد چه حسی هستید و کدام رنگ به شما در بدست آوردن این حس کمک می‌کند؟

اگر برای پاسخ به این سوالات نیاز به کمک دارید به مجلات، کتاب‌های دکوراسیون، وبلاگ‌ها و وبسایت‌ها مراجعه کنید و ایده بگیرید. پارچه‌ها و منسوجات راهنماهای خوبی هستند. فرش، مبلمان و پرده در رنگ‌های محدودتری نسبت به رنگ دیوار موجود هستند. بنابراین ابتدا وسایل خانه را انتخاب و پس از آن راجع به رنگ اتاق تصمیم‌گیری کنید.

زمانی که آنچه علاقه دارید را پیدا کردید، رنگ‌های یک اتاق را به حداکثر سه یا چهار رنگ محدود کنید. تنوع بیش از حد رنگ باعث می‌شود اتاق شما شلوغ و بهم ریخته به نظر برسد. رنگ نسبتا ارزان قیمت است و شکل یک اتاق را بیش از هر چیز دیگری به سرعت تغییر می‌دهد.

رنگ‌های اتاق و تاثیر آنها

رنگ‌ها به سه طریق تاثیرگذار هستند: فعال، غیرفعال، خنثی. شما می‌توانید هر اتاقی را بر مبنای سلیقه شخصی و کاربری اتاق رنگ آمیزی کنید. رنگ‌های روشن باعث می‌شوند اتاق بزرگ‌تر و روشن‌تر به نظر برسد. رنگ‌های تیره گرمابخش هستند. آنها فضای یک اتاق بزرگ را صمیمی‌ و گرم می‌کنند.

در ادامه نگاه عمیق‌تری به رنگ‌ها و تغییری که در اتاق ایجاد می‌کنند خواهیم داشت.

red-room-color

قرمز شدیدترین رنگ است و انرژی اتاق را بالا می‌برد. هیچ رنگی مانند قرمز سطح آدرنالین خون را بالا نمی‌برد. این رنگ برای برانگیختن هیجانات به خصوص در شب انتخاب خوبی محسوب می‌شود. در اتاق نشیمن و غذاخوری، قرمز باعث نزدیکی افراد و تمایل به صحبت و مکالمه می‌شود. در راهروی ورودی یک تاثیرگذاری اولیه بسیار خوب را ایجاد می‌کند. قرمز معمولا نمادی برای بالابردن فشار خون، تنفس سریع و ضربان قلب بالا به حساب می‌آید. به همین دلیل برای اتاق خواب‌ها رنگ محرک و نامناسبی به حساب می‌آید. ولی اگر شما معمولا بعد از تاریکی هوا وارد اتاق می‌شوید، این رنگ را در نور لامپ می‌بینید و در این حالت رنگی آرام، باشکو و خیره کننده پیش روی شماست.

yellow-room-color

زرد نشاط و طراوت نور خورشید را به همراه دارد و شادی را در فضا منتشر می‌کند. این رنگ پرانرژی و شاد بهترین انتخاب برای آشپزخانه، اتاق غذاخوری و سرویس‌های بهداشتی است. استفاده از رنگ زرد در تالارها، ورودی‌ها و فضاهای کوچک حس وسعت و خوش آمدگویی را انتقال می‌دهد.

با اینکه زرد رنگ شادی است اما انتخاب خوبی برای رنگ اصلی و غالب نیست. مطالعات نشان می‌دهد در فضایی با رنگ زرد زودتر عصبانی می‌شوند. همچنین نوزادان در اتاق‌های زرد بیشتر گریه می‌کنند. در اندازه‌های بزرگ رنگ زرد حس ناامیدی و عصبانیت ایجاد می‌کند. در رنگ درمانی از زرد برای تحریک اعصاب و پاکسازی بدن استفاده می‌شود.

blue-room-color

آبی فشار خون را پایین می‌آورد و تنفس و ضربان قلب را آرام می‌کند. به همین دلیل است که این رنگ برای آرامش و استراحت مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا برای اتاق خواب‌ها و سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود. رنگ آبی که در بین مدادرنگی‌ها بسیار زیبا به نظر می‌رسد، ممکن است به عنوان یک وصله برروی دیوارها و مبلمان خانه، به خصوص در اتاق‌هایی که نور طبیعی دارند، به نظر برسد. اگر شما آبی روشن را به عنوان رنگ اصلی اتاق انتخاب کرده اید، با استفاده از مبلمانی با رنگ‌های گرم به فضا تعادل ببخشید.

برای ایجاد آرامش در اتاق خانواده، نشیمن و آشپزخانه‌های بزرگ از رنگ‌های آبی گرم مانند آبی بنفش (periwinkle) و یا آبی روشن مانند آبی نیلی (cerulean)  یا آبی فیروزه‌ای(turquoise) استفاده کنید. آبی روشن زمانی که رنگ اصلی تاق باشد حس آرامش را القا می‌کند. اما آبی تیره اثر متضادی دارد و حس غم را بر می‌انگیزد. بنابراین از آبی‌های تیره به عنوان رنگ اصلی در اتاق استفاده نکنید.

green-room-color

سبز پرآسایش‌ترین رنگ برای چشم است. از آنجایی که سبز‌ترکیبی از آرامش آبی و شادی زرد است، برای تمام اتاق‌ها رنگ مناسبی محسوب می‌شود. در آشپزخانه حس آرامش ایجاد می‌کند، در اتاق نشیمن با اینکه کمی‌از هیجان می‌کاهد ولی برای ایجاد حس صمیمیت و با هم بودن به اندازه کافی گرما دارد.

رنگ سبز زمانی که به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون انتخاب می‌شود حس آرامش را القا می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد.

purple-room-color

بنفش در حالت‌های تیره مانند بادمجانی، رنگی باشکوه، چشم گیر و جذاب است. این رنگ با خلاقیت و تجمل ارتباط نزدیکی دارد. استفاده از آن به عنوان رنگ ثانویه به فضای اتاق عمق می‌بخشد. بنفش‌های روشن مانند لوندر (سوسنی) و یاسی، تاثیراتی مشابه رنگ آبی در اتاق خواب‌ها دارند با این تفاوت که در اینجا حس سردی و بی روحی را انتقال نمی‌دهند.

orange-room-color

نارنجی حس هیجان و اشتیاق را برمی‌انگیزد و رنگ پرانرژی است. با اینکه رنگ مناسبی برای اتاق خواب و یا نشیمن به حساب نمی‌آید، برای اتاق ورزش بهترین انتخاب است. نارنجی تمام احساساتی که در طول تمرینات ورزشی نیاز دارید در وجود شما آزاد می‌کند. در زمان‌های قدیم، رنگ نارنجی به عنوان درمان کننده ریه‌ها و بالا برنده سطح انرژی شناخته می‌شد.

neutral-room-colors

رنگ‌های خنثی (مشکی، خاکستری، سفید و قهوه ای) رنگ‌های اولیه برای کیت وسایل دکوراسیون محسوب می‌شود. این رنگ‌ها خارج از مد هستند و دلیل اهمیت آنها در انعطاف‌پذیری آنها است. با اضافه کردن یک رنگ فضای شما زنده می‌شود و  با حذف آن آرام می‌شود. برخی متخصصان معتقدند هر اتاقی نیاز به ذره ای از رنگ مشکی برای ایجاد عمق و تعادل بین رنگ‌ها دارد. برای اینکه کار شما راحت‌تر شود از مهمترین ابزار طراحی داخلی استفاده کنید: چرخ رنگ.

crimson-room-color

قرمز روناسی یا لاکی(Crimson) ممکن است برخی افراد را عصبی کند. با توجه به اینکه این رنگ احساس خشم و خصومت را تحریک می‌کند، از به کار بردن این رنگ به عنوان رنگ اصلی پرهیز کنید. نشستن برای زمان طولانی در اتاقی که به این رنگ نقاشی شده است،‌هارمونی و آرامشی که تلاش کرده اید برای خانه بسازید، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تاثیر رنگ‌ها بر سقف

سقف یک ششم فضای اتاق را شامل می‌شود ولی اغلب اوقات تنها با رنگ سفید رنگ آمیزی می‌شود. در حقیقت برای سال‌های طولانی سفید به عنوان بهترین انتخاب برای سقف شناخته می‌شد.

به عنوان یک قانون کلی، زمانی که رنگ سقف نسبت به دیوارها روشن‌تر است بلندتر به نظر می‌رسد و زمانی که تیره‌تر است کوتاه‌تر دیده می‌شود. کوتاهی سقف به معنی حس ناخوشایند نیست، بلکه برعکس سقف‌هایی که در نظر کوتاه دیده می‌شوند تا حدودی حس صمیمیت را افزایش می‌دهند. دیوارهای تیره باعث می‌شوند اتاق کوچک‌تر به نطر برسد و دیوارهای روشن اتاق را بزرگ‌تر جلوه می‌دهند.

این مطلب شاید راهنمای خوبی برای شروع جستجوی شما درباره رنگ اتاق‌ها باشد. به خاطر بسپارید که انتخاب رنگ بسیار شخصی است. شما کسی هستید که می‌خواهید با آن رنگ زندگی کنید. بنابراین رنگی را انتخاب کنید که برای شما، خانواده تان و سبک زندگیتان مناسب باشد.

برگرفته از:

نظر دهید

پاسخ دهید

مدوپد | فروشگاه محصولات سفارشی
Logo
Enable registration in settings - general