هنرمند و کارآفرین – رنسانس دوم همین امروز است!

ویلیام درزویز می‌گوید: «استقلال، ماجراجویی و تصور: کارآفرینی همه این مفاهیم و حتی بیشتر را در بر می‌گیرد. شکل هنری عصر ما خود یک بیزنس پلن است.» اینجاست که نقش هنرمند و کارآفرین در کنار هم معنایی تازه به عصر رنسانس دوم می‌بخشد.

 

فرض کنید که شما یک نقاش یک لحظه‌اید. مقابل شما یک بوم سفید روی پایه‌ای در انتظار نمایش احساس و تفکر شما قرار دارد. کنارتان ابزارهای لازم برای نقاشی گذاشته شده‌اند؛ یک بُرس نقاشی و یک پالت و تنها ۷ رنگ رنگین‌کمان. این ترکیب‌بندی ساده است اما همه آنها در کنار تصویرسازی انسان و قدرت به نمایش درآوردن آن می‌تواند به خلق یک شاهکار هنری ختم شود و تاریخ را تحت‌الشعاع قرار دهد.

چه نقاش، چه تندیس‌گر، چه موسیقی‌دان یا چه کارگردان سینما، آنچه هنرمندان انجام می‌دهند این است که یک ایده ذهنی را به یک واقعیت قابل لمس تبدیل می‌کنند. از میکل‌آنژ در ساخت مجسمه داوود تا نوشته‌ها و کارگردانی‌های تارانتینو، هنرمندان چیزی را به نمایش در می‌آورند که هیچ‌ جای دیگری موجود نیست مگر در ذهن‌شان.

هنرمند و کارآفرین

فرآیند رویاپردازی و ساخت که هنرمندان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مشابه چیزی است که کارآفرینان در کارشان انجام می‌دهند. تنها تفاوت هنرمند و کارآفرین است که رسانه متفاوتی دارند. کارآفرین‌ها از دنیای اطراف به جای بوم بهره می‌برند.

استیو جابز یک نمونه از کارآفرین‌هایی است که دنیا را به شکلی تازه ترسیم کرد. تصور روزی که کامپیوتر بخشی از روزمره زندگی هر فرد باشد، چیزی بیش از یک رویا نبود. دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم معنا بخشیدن به رویای آن روز است. دیزاین زیبای محصولات اپل، نمایشی از هنر در هر قطعه از محصولات این شرکت است.

اما بعد از استیو جابز هم کارآفرینان هنرمند دیگری نیز داشته‌ایم که ایده‌ها و رویاهایشان را باور داشته و آنها را واقعی ساخته‌اند؛ کسانی همچون ایلان ماسک یا جک دورسی یا هنرمندانی که هنرشان را باور داشته‌اند و کارآفرینانی موفق شده‌اند مانند بنکسی و تام یورک.

رنسانس اول بخاطر نفوذ هنر در ذهن آزاداندیش انسان‌ها شهرت پیدا کرد و به همین دلیل، به خاطر شباهتی که این آزاد اندیشی در ذهن طراح‌ها و هنرمندان امروز وجود دارد آن را می‌توانیم رنسانس دوم بنامیم.

رنسانس اول از بوم و قلم بهره برد و دنیا آنطوری که باید باشد به تصویر کشید. رنسانس دوم از خود جهان استفاده می‌کند و با کمک ابزارها و محصولات جدید آن را دوباره تعریف می‌کند. از گوگل تا فیسبوک تا پروژه‌های بیهانس و کیک‌استارتر همگی با تحولات دنیای مدرن آمیخته شده‌اند. تکنولوژی، اندیشمندان و طراحان امروزی هدف تازه‌ای برای دنیای مدرن شکل داده‌اند که جهان را از عصر صنعتی به عصر خلاقیت رهنمون خواهد شد.

هنرمند و کارآفرین

مهم است که بدانیم ریشه‌های نوآوری کجاست، بخصوص اگر می‌خواهیم آن را رشد دهیم. از دید سیستم آموزشی ما در چهارراهی میان آنچه بوده‌ایم و آنچه می‌خواهیم باشیم قرار گرفته‌ایم. با وجود سایت‌های آموزشی آنلاین می‌توانیم تجربه‌های یادگیری و خیال‌پردازی را بهبود بخشیم. برای قدم برداشتن در این راه باید ملزومات و اضافات را بخوبی بشناسیم.

به هنرمند و کارآفرین در کنار مهندسین و برنامه نویس‌ها نیاز داریم -کسانی که فکر می‌کنند و می‌دانند چگونه خیال‌هایشان را به واقعیت نزدیک کنند – تا بتوانیم بیرون از جعبه فکر کنیم و خلاقیت و دانش خود را رشد دهیم. این چیزی است که سیستم آموزشی باید در برنامه کاری خود لحاظ کند تا رنسانس دوم به واقعیت تبدیل شود.

اگر گذشته درسی برای آینده باشد، چیزی که باید از آن یاد گرفت این است که سیستم آموزشی باید سرشار از نوآوری باشد، باید مهارت‌هایی بالاتر از خلاقیت و اجرا آموزش داده شود و این در سیستم دیوان‌سالاری نشات نمی‌گیرد بلکه باید خلاق باشد. همانطور که یک نقاش نقاشی آموزش می‌دهد و یک موسیقی‌دان موسیقی، یک کارآفرین که رویاپردازی و طراحی می‌کند و می‌سازد قادر خواهد بود که کارآفرینی را آموزش دهد.

برگرفته از:

نظر دهید

پاسخ دهید

مدوپد | فروشگاه محصولات سفارشی
Logo
Enable registration in settings - general